02 Miras

Köklü bir inovasyon
mirasının
üzerine
inşa ediyoruz

Mitsubishi Electric'in Doğuşu

Hikayemiz modern Japonya’nın gelişim tarihine kadar uzanıyor. 1921 yılında elektrik motorları üreten bir şirket olarak Mitsubishi Grup'tan ayrılıp ayrı bir birim haline gelerek, iş alanlarımızı genişlettik ve sürekli olarak her çağın gereksinimlerini önceden görüp, yeniliklerle cevap vererek, kayda değer bir hızla büyüdük.
1960’lı yıllarda Japonya’nın değişik alanlarda en yenilikçi elektronik cihaz üreticisi olarak boy göstermeye başladığımızda, "çevre" konusunun öne çıkan bir tema olmasından uzun yıllar önce, biz çoktan çevreye karşı sorumlu üretim teknolojilerini keşfetmeye başlamıştık. Global sınırlarımızı genişletip, bilgisayarlardan uydulara kadar çok geniş bir yelpazede gelişmelere öncülük ederken, diğer yandan hem toplumun, hem sanayinin hem de bireylerin yararına pek çok buluş gerçekleştirdik. Dünyanın "ilk", "en hızlı" ve "en büyük" leriyle dolu geçmiş başarılarımızın üzerine yeni başarılar inşa etmeye devam ederken, öncü yeşil bir şirket olarak da bu başarılara yenilerini eklemeyi hedefliyoruz.

Gelişimin Zaman Çizelgesi

1870
Mitsubishi’nin kökeni olan Tsukumo Ticaret Şirketi kuruldu.
1886
Mitsubishi Şirketi kuruldu.
İş çeşitliliğini destekledi ve modern bir şirket olarak büyüdü.
1917
Şirket içi bölümlerinde ayrılmalar başladı.
Mitsubishi Ana Merkezi holding şirketi oldu.
1921
Mitsubishi Electric Şirketi kuruldu.
1945
Mitsubishi Ana Merkezi feshedildi.
1946
Her Mitsubishi şirketi bağımsız birer kuruluş olmaya başladı.

Mitsubishi Electric Şirketi aynı diğer Mitsubishi şirketleri gibi bağımsız bir şirkettir. Mitsubishi Electric Grup’un içindeki diğer şirketlerden farklı olarak, adlarında “Mitsubishi” kelimesini taşıyan diğer şirketlerle yasal bir bağlantı taşımamaktadır.

Mitsubishi'nin kurucusu, Yataro Iwasaki
(Fotoğraf: Mitsubishi Arşivleri)
Üç-elmaslı amblemin evrimi

Üç Prensip

Köklerimiz, Mitsubishi Electric’in içinden doğduğu Mitsubishi Grup’un kurucusu Yataro Iwasaki’ye kadar dayanmaktadır. Onun adalet ve topluma karşı görev felsefesi, Mitsubishi organizasyonunun dördüncü başkanı Koyata Iwasaki tarafından bir öğreti içinde özetlenmiş ve anlaşılır şekilde ifade edilmiştir. Bu öğretiye sankoryo ya da “Üç Prensip,” denir ve günümüzde takip ettiğimiz ana prensiplere evrilmiştir.
Mitsubishi Electric ve diğer Mitsubishi şirketleri Iwasaki’nin yönetim felsefesini oluşturan bu üç ilkeyi paylaşmaktadır:

Topluma Karşı Kurumsal Sorumluluk

Dürüstlük ve Tarafsızlık

Global Anlayışın İşe Yansıması

Bu ortak miras rehberliğinde, Mitsubishi Electric, eksiksiz uyumun ve dünya çapında çeşitli yardımsever ve çevresel faaliyetler içinde yer alarak, sözlerini eyleme dönüştürmektedir.

Üç Prensip

Sayfa Başı